خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

علماى دين در مورد تجليل از روز اول سال نو نظريات متفاوت دارند

علماى دين در مورد تجليل از روز اول سال نو نظريات متفاوت دارند

Mar 20, 2017 - 16:17

کابل (پژواک، ٣٠ حوت ٩٥): برخى علماى دين مى گويند که تجليل از نوروز به عنوان عيد غيرمسلمين در اسلام حرام است؛ اما اگر مردم به ارتباط بهار و تجليل از آن در چوکات شريعت تفريح و خوشى مى کنند، مشکل شرعى ندارد.

اما برخى ديگر از علما مى گويند که اسلام تجليل، از اين روز را به هر عنوانى که باشد منع کرده است.

میلۀ نوروز و جشن دهقان، از عنعنات افغان ها محسوب می شود که پیشینۀ ديرينه داشته و از اولین روز سال شمسی، علاوه بر افغانستان در برخى کشورهای منطقه به شمول تاجکستان و ايران تجليل مى گردد.

رفتن به زيارت ها و تفريحگاه ها، تهيه هفت ميوه در روز اول سال نو شمسى، از گذشته ها میان برخى مردم رایج است. همچنان مراسم جهنده بالا در زیارت منسوب به حضرت علی (رض) در بلخ نيز از اين مراسم است که شمار زيادى مردم و مقام هاى دولتى در آن شرکت مى کنند.

از گذشته ها اختلاف نظرها در اين مورد ميان مردم و حتى علماى دين وجود دارد و امسال نيز شمارى از کاربران فيسبوک، در مورد نظريات متفاوت ارايه کرده اند.

اما دکتر محمد اياز نيازى استاد پوهنځى شرعيات و خطيب مسجد محمد وزير اکبر خان شهر کابل، در مورد به آژانس خبرى پژواک گفت: «بدون شک سال جديد ما و شما مطابق با تقويم شمسى، ماه حمل است ... تقويم هجرى شمسى در قرآن مجيد، مشروعيت دارد و تقويم هجرى شمسى از نگاه اسلام کدام مشکلى نداشته است.»

اين عالم دين افزود: «سال جديد ما از ماه حمل شروع مى شود و به ارتباط اينکه هر زمانى جديد شروع مى شود يعنى صبح، شب، ماه جديد و سال جديد، دعاها براى خير و برکت وجود دارد؛ پيامبر (ص) وقتى ماه نو شروع مى شد، و آن را مى ديدند، دعاى خير و برکت مى کردند.»

به گفته او اگر کسى براى اينکه سال جديد داخل مى شود و براى برکت سال جديد دعا مى کند، مشکل شرعى ندارد.

همچنان به گفته استاد نيازى، اگر فاميل ها به ارتباط بهار، آمدن سال جديد و تجليل از بهار، سرسبزى و زيبايى به صحرا مى روند، تفريح و خوشى مى کنند، مشکل شرعى ندارد.  

اين عالم دين گفت: «مى آييم سر کلمه نوروز، اگر برخى مردم در اين روز برخى کارهايى را انجام مى دهند که جنبه ها و ريشه هاى مذهبى داشته باشد و ارتباط بگيرد به اديان گذشته و آتش پرستان، دين مجوس، زردشت و غيره، و يا اگر نوروز را به عنوان اعياد و عيد غيرمسلمين تجليل مى کنيم، از نظر اسلام يک عمل ناروا، نادرست و حرام پنداشته مى شود، مثلى که ما نمى توانيم از کرسمس تجليل کنيم.»

همچنان اين عالم دين افزود: «اگر ريشه هاى مذهبى نوروز در نظر گرفته شود و از نوروز تجليل شود که آفتاب پرستان برابر شدن شب و روز را در اين روز تجليل مى کردند، به همديگر تبريک بگويند، رقص و پايکوبى کنند، جهنده را بلند بکنند، آتش روشن بکنند و از جمشيد ياد بکنند، حرام است.»

موصوف گفت که برخى علماى دين، در اين قسمت از افراط کار مى گيرند که نبايد چنين باشد و بايد در اين مورد افراط و تفريط نشود.

به باور او، به جاى اينکه برخى علما فتواهايى را در اين مورد به شکل کورکورانه صادر مى کنند، بايد يک کنفرانس علمى تدوير شود و در آن، روى جنبه هاى شرعى و فرهنگى سال نو بحث صورت گيرد تا به يک نتيجه برسند و مردم در سردرگمى قرار نگيرند.

همچنان در مقاله اى که آيت الله محسنى، يک تن از علماى جيد اهل تشيع، در باره جوانب دينى و فقهى نوروز نوشته و خبرگزارى صداى افغان آن را منتشر کرده، آمده است: « نوروز به روز اول سال شمسی که اول برج حمل است، گفته می شود که از سال های متمادی به این طرف از طرف قسمتی از اقوام با انجام مراسمی مقرون گشته و در عصر ما مردم ایران، افغانستان، تاجکستان، كردها و غیر هم، به عنوان پشت سر گذاشتن زمستان و آمدن فصل بهار و روییدن سبزه و گل و اعتدال هوا، به تفریح می پردازند و حتی از طرف چند دولت من جمله دولت افغانستان، روز مذکور تعطیل رسمی می باشد.»

در مقاله آمده است که مردم در این روز، به سوی طبیعت به صحرا می روند و از همدیگر در خانه پذیرایی می کنند، جمعی لباس نو می پوشند و هفت نوع میوه تهیه می نمایند و بر سر پاره ای از مزارها بیرق بلند می کنند.

محسنى نوشته است: «در کشور ما جمعی از مردم به مزار (بلخ) می روند که هم از دیدن گل سرخ لذت ببرند و هم در مراسم بالا بردن و نصب بیرق در محوطه حرم قبری که گروهی از مردم عوام آنرا قبر شاه ولایت مآب حضرت امیر المومنین علی علیه السلام می دانند، شرکت نمایند.»

او گفته است که روز نوروز با امتیاز طبیعی که دارد، جایگاهی در بین اعیاد اسلامی ندارد و حال این روز حال سایر ایام عادی است.

او در مورد اینکه گفته می شود این روز [نوروز] برای مشرکان روز عید است و نباید مسلمانان از این روز تجلیل کنند، نوشته است: «هیچ مسلمانی آنرا به خاطر عید کفار انجام نمی دهد... مسلمانان در این روز در مراسم نوروز، دروغی برخدا و رسول او (ص) نمی بندند و کار خود را حلال می دانند؛ بلی اگر کسی بگوید این مراسم نوروزی ما از جانب دین اسلام است، دروغ بر خداوند (ج) و رسول او (ص) می شود.»

موصوف نوشته است: «مراسم نوروزی امروزی مسلمانان که برای خوشی طبع و سرگرمی است، پیروی از هوس های کفار نادان نیست و آیه مبارکه: «و لا تـتـبـع اهـواء الذيـن لا يـعـلمـون» تعلقی به این مقام ندارد.»

او نوشته است: «نوروز در نظر ما عید نیست، هیچ عملی در فقه ما در این روز به سند معتبر ثابت نشده و مسلمانان شیعه و سنی که در چند کشور در این روز مراسمی را انجام می دهند، به شرع نسبت نمی دهند و محض تفریح آنها را انجام می دهند.» محسنی گفته است که روز نوروز هر چند تفريح در آن جايز است، ولی نه عيد است و نه تعظيمی دارد.

اما مولوی شمس الرحمان فروتن یک تن از عالمان دین مى گويد که آفتاب پرستان، در نوروز و اول ماه میزان، جشن و مراسم پایکوبی برپا می کردند و تجلیل از این روز، پیروی از آنان است.

وی به پژواک گفت: «تغيیر آب و هوا و اقلیم باشد یا به هرعنوان دیگر، شریعت تجلیل این روز را منع کرده، به نام روز اول فصل بهار، یا روز دهقان در روز اول حمل جواز ندارد، می شود که به روز دوم و سوم تجلیل شود.»

مولوى فروتن، مراسم جهنده بالا در نوروز و شرکت در آن را نیز از دیدگاه اسلام کار ناروا خوانده، علاوه نمود که برای اینگونه عبادت، دلیلی در قرآن و احادیث پیامبر صلى الله عليه وسلم و جود ندارد و انجام این عمل، یک نوع خرافات محسوب مى گردد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement